Databáze pronásledovaných | nové perspektivy výzkumu, vzdělávání a připomínky holokaustu

Seminář českého uzlu Evropské infrastruktury pro výzkum holokaustu (EHRI)
Datum: 4.-5. 12. 2024
Místo: Národní archiv, Praha

Co je cílem semináře?

Cílem semináře je zhodnocení stavu a kritická reflexe dokumentace jmen a osudů lidí, kteří byli pronásledováni v době holokaustu v českých zemích a ve středovýchodní Evropě. Setkání je součástí dlouhodobé snahy českého uzlu EHRI o promýšlení priorit a nových přístupů k databázím historických aktérů.

Zachování identity a dokumentace osudů pronásledovaných bylo již od počátku jedním z pilířů připomínání a výzkumu o holokaustu. Sběr informací začal tajně během druhé světové války a pokračoval po osvobození, kdy se přeživší navraceli z koncentračních táborů nebo z emigrace. Výsledkem této dokumentace byl mj. také unikátní památník v Pinkasově synagoze (součást Židovského muzea v Praze). Od 90. let probíhaly intenzivní práce na přípravě Terezínských pamětních knih a na databázích pronásledovaných, z nichž některé byly zpřístupněny online. Vytváření těchto dat bylo a zůstává součástí transnacionální spolupráce. Výsledkem jsou rozsáhlé a unikátní datové sady týkající se historických aktérů.

Rozšiřování a doplňování těchto datových zdrojů je však zároveň podnětem pro kritickou diskusi o jejich dalším rozvoji a využití, a to v širším kontextu výzkumu o holokaustu, genocidách, nucené migraci a dalších tématech. Digitální obrat v historiografii, nové metody digitálních humanitních věd a revoluce spojená s umělou inteligencí přinášejí nové možnosti, jinou heuristiku a složitější etické otázky.

V rámci semináře se budeme věnovat mj. následujícím tématům:

Součástí semináře bude také představení služeb EHRI na evropské i české úrovni a seznámení s databází Arolsen Archives, včetně možnosti praktického vyzkoušení. Přihlášky k účasti (s příspěvkem I bez něj) lze posílat na ehri@mua.cas.cz do 15. října 2024.