Český uzel EHRI
Špičkový výzkum o holokaustu je předpokladem pro informovanou diskusi o českých, evropskýchi světových moderních dějinách a je nezbytným základem pro pochopení rizik a mechanismů rasismu a genocidy. Evropská infrastruktura pro výzkum holokaustu (EHRI) propojuje sbírky a prameny rozdělené státními hranicemi a jazykovou bariérou a zároveň podporuje využívání digitálních metod poskytuje pomoc badatelům. Český uzel EHRI slouží jako brána ke službám EHRI na celoevropské úrovni a zároveň je rozcestníkem pro výzkum o holokaustu v České republice.
Výzkumná infrastruktura
Český uzel EHRI se v roce 2023 stal součástí výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
EHRI je financována Evropskou komisí pod rámcovými programy FP7, Horizont 2020 a Horizont Evropa.
Od roku 2018 je EHRI na cestovní mapě evropských výzkumných infrastruktur a v současnosti se EHRI transformuje do podoby permanentní organizace - European Research Infrastructure Consortium (ERIC). Česká republika tento proces prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy podporuje a je zastoupena v EHRI interim General Assembly.
Hlavní cíle a služby
EHRI-CZ poskytuje zejména tyto typy služeb:
- Zpřístupňuje data a služby EHRI, mezi něž patří například EHRI Portál, EHRI Dokumentový blog, EHRI edice, EHRI Geospatial Repository, Stipendia Conny Kristel a další.
- Vytváří a spravuje informace o pramenech k dějinám holokaustu v českých zemích a vkládá je do EHRI Portálu.
- Propojuje a rozšiřuje databáze obětí a metodologicky podporuje jejich další rozvoj.
- Na digitalizované prameny aplikuje digitální metody, mezi něž náleží například automatické rozpoznávání textu a řeči, identifikace míst, historických aktérů, klíčových slov a další.
- Podporuje bádání za pomoci prostorových metod a interaktivních map, mj. skrze aplikaci MemoMAP.